موش و انواع موش

موش و انواع موش
موش و انواع موش
موش و انواع موش

موش و انواع موش پستانداری کوچک از راستهٔ جوندگان است که مواد غذایی خود را به وسیلهٔ حرکات رفت و برگشتی با جلو آروارهٔ تحتانی خرد می‌کند. چون دندان‌های این حیوان مثل سایر جوندگان رشد دایمی دارد، برای جلوگیری از رشد بیش از حد، مجبور است که دایماً دندان‌های خود را با جویدن چیزهای نسبتاً سخت،

از قبیل دانه‌ها و حبوبات، بفرساید و اگر موفق به پیدا کردن دانه‌های سخت نگردد به جویدن فرش‌ها، لباس‌ها، کتاب‌ها و هرچه که در دسترس خود بیابد مشغول می‌شود. موشها به انواع صحرایی و غیره تقسیم بندی می شوند که بستگی به طول دم آنها دارد. بعضی مواقع مردم حیواناتی که شبه موش است را موش مینامند مانند موش خرما

موش و انواع موش :

موش خانگی: اندازه کوچک و وزن حدود 15 تا 30 گرم دارند. طول دم و بدن آنها مساوی است ، گوشها نسبتا بزرگ است و چشمهای درشت دارند و رنگ آنها خاکستری متمایل به قهوه ای می باشد. این موشها برخلاف موشهای بزرگ ( که نمی توانند بدون آب زنده بمانند ) با استفاده از سیستم تغلیظ ادرار در کلیه آب را ذخیره می کنند و آب را از طریق مواد غذایی آبدار تامین می کنند.

این موشها 5 تا 6 بار در سال جفت گیری دارند و هر بار 6 تا 10 بچه می زایند.

موش سقف: به این موش ، موش انباری یا موش سیاه یا موش کشتی نیز می گویند. بسیار چالاک و تند و تیز است و براحتی از درخت بالا می رود و در بالای ساختمانها و سقفهای چوبی زندگی می کند. این موش به مواد غذایی گیاهی بیشتر از مواد حیوانی و گوشتی علاقه دارد ولی از مواد غذایی حیوانی هم تغذیه می کند.

در انبار مغازه های خشکبار ، خواربار، سوپر مارکتها که معمولا”غذا را در طبقات بالا قرار می دهند یافت می شوند. به آب بسیار وابسته است. بدلیل توانایی حرکت بر روی سیمها، کابلها، طنابهای کشتی براحتی از نقطه ای به نقطه دیگر حرکت می کند و همچنین شناگر بسیار خوبی است. روزانه 30 تا 40 گرم غذا مصرف می کند ولی از نظر اندازه کوچکتر از موش قهوه ای است .

موش فاضلاب: محل زندگی این موشها در بخشهای سطحی و پایین ساختمانها، فاضلابها، انبارهای مواد غذایی و انبار کالا و کارخانجات صنعتی است و به زباله ها و زندگی در بین آنها بسیار علاقه مند است. اندازه آن گاهی به نیم متر می رسد و درصورت مهیا بودن شرایط مناسب از نظر غذا، آب و پناهگاه تاریک، 8 تا 9 بار در سال جفتگیری کرده و بطور متوسط 7 بچه می زاید.

این موشها لانه خود را در شکاف های جوی آب فاضلابها و درزها و خلل و فرج دیوار در بخشهای پایینی بویژه در محل شاخه های فرعی فاضلاب که خشک است بنا می کنند، مشاهده شده که حفراتی را به عمق کمتر از 5/1متر با چندین راه ورود و خروج ایجاد می کنند. این موش بسیار مهاجم ، گوشتخوار و شناگر قابلی است.

خطرات موشها :

موشها با وارد کردن خسارت به مواد غذایی ، انتقال بیماری و آسیب به بخش صنعت موجب ناراحتی و مزاحمت برای انسانها می شوند.

انواع روش مبارزه با موش :

1- مبارزه فیزیکی: محدود کردن آب، غذا و زیستگاه در دسترس

2- مبارزه مکانیکی: استفاده از تله زنده گیر و کشنده

3- مبارزه بیولوژیک: طرح آزمایشی

4- مبارزه شیمیایی: از انواع سموم ضد انعقادی می توان وارفارین، برومادیولون(لانیرات) و برودیفاکوم(کلرات) را نام برد.

سموم مورد استفاده در سطه شهر تهران از نوع انعقادی نسل جدید با ماده موثر برودیفاکوم می باشد که در محیط مقاوم بوده و نسبت به سایر سموم خطر کمتری برای انسان دارد ولی با وجود این امکان استفاده از آن در محیط مسکونی و صنایع غذایی وجود ندارد.

5- مبارزه از طریق امواج فراصوتی ( التراسونیک ): در این روش امواج صوتی ایجاد شده در فـرکانسهای بالاتر از قدرتشنوایی گوش انسان و در محدوده شنوایی جانوران موذی باعث دور شدن آنها از محیط می شود. این روش کاملا بی ضرر و ســـازگار بامحیط زیست می باشد.

 

برخی مطالب مرتبط با موش و انواع موش :

    نظر خود را بگذارید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*